Stop krivotvorinama

Šesti svjetski kongres o borbi protiv krivotvorenja i piratstva

Dana 2. i 3. veljače 2011. godine održan je u Parizu Šesti svjetski kongres o borbi protiv krivotvorenja i piratstva. Kongres su organizirali Svjetska organizacija za intelektualno vlasništvo (WIPO), Svjetska carinska organizacija (WCO) i INTERPOL, u suradnji s Međunarodnom trgovačkom komorom (ICC) i Međunarodnom udrugom za zaštitu žigova (INTA), a domaćin kongresa bio je Francuski ured za industrijsko vlasništvo (INPI).

Kongresu je prisustvovalo preko 800 sudionika iz više od 100 zemalja, uglavnom predstavnika međunarodnih organizacija, nacionalnih tijela nadležnih za provedbu prava intelektualnog vlasništva te predstavnika gospodarstva. Kongresu su prisustvovale tri predstavnice koordinacijskih tijela nadležnih državnih institucija iz Hrvatske - predsjednica i tajnica Koordinacijskog povjerenstva za provedbu prava intelektualnog vlasništva, iz Državnog zavoda za intelektualno vlasništvo, te predstavnica Ministarstva unutarnjih poslova.

Krivotvorenje i piratstvo predmeta zaštite pravom intelektualnog vlasništva rastući je globalni problem, koji ima značajne socijalne, ekonomske i političke učinke. I ovom prilikom istaknute su opasnosti odnosno mogući negativni učinci na zdravlje i sigurnost građana koji mogu nastati pri korištenju krivotvorenih proizvoda kao što su lijekovi i drugi medicinski proizvodi ili proizvoda za osobnu njegu, ili pri korištenju krivotvorenih rezervnih dijelova za vozila i sl. Posebnu dimenziju ovom problemu daju novi oblici zlouporaba prava intelektualnog vlasništva ponudom na prodaju i prodajom krivotvorenih predmeta putem interneta. Stoga borba protiv krivotvorenja i piratstva zahtijeva koordiniranu aktivnost tijela nadležnih za provedbu prava intelektualnog vlasništva na nacionalnoj razini, ali i širu međunarodnu aktivnost i suradnju svih nadležnih tijela.

Krivotvorenje i piratstvo prijetnja je razvoju nacionalnog gospodarstva, uzrokuje gubitke radnih mjesta i narušava uspostavljeni sustav zaštite intelektualnog vlasništva.
Stoga je potrebno poduzimati daljnja nastojanja usmjerena jačanju javne svijesti o važnosti poštovanja i provedbe zakonske zaštite prava intelektualnog vlasništva i o mogućim posljedicama koje povrede ovih prava mogu imati na pojedince i na širu zajednicu.
Više o samom Kongresu možete pročitati na internetskim stranicama Svjetske organizacije za intelektualno vlasništvo (WIPO)

Datum novosti: 11.2.2011.

Ispiši stranicu