Što je piratstvo?
Piratstvom se u kontekstu prava intelektualnog vlasništva općenito naziva svako neovlašteno korištenje autorskih djela i predmeta zaštite srodnih prava (glazbe, audiovizualnih djela kao što su filmovi i serije, softvera, televizijskih programa te zaštićenih kulturnih i sportskih sadržaja koji se prenose uživo).
Naime, u skladu s međunarodno prihvaćenim sustavom zaštite autorskog i srodnih prava, autori i nositelji drugih prava na djelu imaju, osim u iznimnim zakonom ograničenim slučajevima, isključivo pravo raspolagati tim djelima. Stoga je za svako korištenje autorskog djela potrebno dobiti ovlaštenje nositelja prava, odnosno platiti naknadu za takvo korištenje. Pri tome se za neke kategorije autorskih djela kod kojih bi individualno ostvarivanje prava bilo praktički nemoguće, ova prava ostvaruju putem organizacija za kolektivno ostvarivanje prava.
Piratski proizvodi su neovlašteno umnoženi primjerci djela zaštićenog autorskim pravom, odnosno pravnim jezikom rečeno, svi oni proizvodi koji su izrađeni odnosno umnoženi bez odobrenja nositelja prava ili osobe koja je ovlaštena od nositelja prava, bilo da su napravljeni neposredno ili posredno od predmeta zaštite.
U današnje vrijeme sve je manje slučajeva neovlaštenog umnožavanja (kopiranja) i prodaje audio i audiovizualnih snimki djela u fizičkom obliku, na CD-ovima, DVD-ovima ili drugim nosačima podataka, koji gotovo da više i nisu u upotrebi. Većina povreda autorskog i srodnih prava danas se čini putem interneta, primjerice neovlaštenim dijeljenjem datoteka velikih razmjera koje sadrže autorske zaštićene sadržaje (peer-to-peer mreža), neovlaštenom internetskom ponudom predmeta zaštite (glazbe, filmova, softvera i dr.) s ciljem stjecanja zarade i sl.
Značajan problem danas predstavlja i IPTV piratstvo (IPTV - Internet Protocol Television), koje uključuje nezakoniti streaming televizijskih programa, filmova i sportskih sadržaja uživo, preko mreža internetskog protokola, ponekad oponašajući legitimne IPTV usluge. Korištenje ovakvih piratskih sadržaja često zahtijeva korištenje posebnog hardvera (uređaja) ili softvera odnosno posebnih aplikacija. Ovakve usluge nude se uz pretplatu i predstavljaju nezakoniti oblik korištenja autorskih djela i predmeta zaštite srodnih prava, koji nanosi značajnu štetu nositeljima prava. Zbog potrebe suzbijanja internetskog piratstva, Europska Komisija donijela je 4. svibnja 2023. godine Preporuku o suzbijanju internetskog piratstva sportskih i drugih događanja uživo.
Potrošačima se ukazuje na potrebu korištenja legalnih izvora za korištenje autorskih djela i predmeta zaštite srodnih prava (glazbe, filmova, softvera, televizijskih programa i drugih predmeta zaštite).