Stop krivotvorinama

Rizici od krivotvorenih i piratskih proizvoda nalažu oprez pri blagdanskoj kupnji

 

Iz nedavno objavljenog izvješća Ureda Europske unije za intelektualno vlasništvo (EUIPO-a) proizlazi da je tijekom 2022. godine u Europskoj uniji oduzeto približno 86 milijuna krivotvorenih proizvoda, ukupne procijenjene vrijednosti veće od 2 milijarde eura.

Ovi podaci pokazuju da je krivotvorenje i dalje ozbiljan problem, koji trajno šteti gospodarstvu i sigurnosti proizvoda, potrošače izlaže opasnosti po zdravlje i sigurnost.

Značajan udio prometa krivotvorenim proizvodima odnosi se na proizvode koji su kupljeni putem e-trgovine te putem društvenih mreža kao što su Facebook, Instagram, pa i putem YouTube-a. Dio velikih e-platformi koje se bave prodajom različitih vrsta proizvoda uložio je  značajan trud u suzbijanju prometa krivotvorinama u njihovom poslovanju, no određeni dio  internetskih prodajnih mjesta još uvijek nema uvedene odgovarajuće procedure za zaštitu intelektualnog vlasništva i suzbijanje prodaje krivotvorenih proizvoda (odnosno odgovarajuće brand protection programe).

Stoga se savjetuje potrošačima da pri internetskoj kupovini, koja se posebno intenzivira sada u predblagdansko vrijeme, ulože potreban oprez te da proizvode kupuju samo s ovlaštenih internetskih stranica, od ovlaštenih distributera, kako bi smanjili rizik od kupnje krivotvorenih proizvoda.

Napominje se da je pri provedbi mjera carinskog nadzora Carinska uprava Ministarstva financija ovlaštena zaustaviti pošiljku s proizvodima kupljenim u inozemstvu putem interneta i provesti postupak radi utvrđivanja povrjeđuju li se u konkretnoj kupoprodaji prava intelektualnog vlasništva ili ne.

I ovom prilikom ukazujemo na to da gotovo da i nema industrije koja nije zahvaćena problemom krivotvorenja, a u posebno opasne proizvode ubrajamo krivotvorene lijekove i medicinske proizvode, pesticide, krivotvorenu hranu i pića te dodatke prehrani, krivotvorene dijelove za vozila, igračke za djecu, kozmetičke proizvode, elektroničke proizvode i dr.

Lijekove i medicinske proizvode potrebno je kupovati isključivo u ovlaštenim prodavaonicama odnosno u ljekarnama, a ne putem interneta.

Uz navedeno, potrebno je uzeti u obzir i to da brojne studije i izvještaji koje je pripremio EUIPO samostalno ili u suradnji s drugim organizacijama ukazuju na to da se kod kriminaliteta na štetu prava intelektualnog vlasništva u značajnom broju slučajeva radi o organiziranom kriminalitetu, povezanom s drugim oblicima ozbiljnog kriminaliteta.

Vezano za suzbijanje povreda autorskog i srodnih prava, Europska Komisija donijela je 4. svibnja 2023. godine Preporuku o suzbijanju internetskog piratstva sportskih i drugih događanja uživo. Naime, pojedinci ili organizirane skupine služe se sve naprednijim sredstvima kako bi internetskim korisnicima omogućili neovlašteni pristup prijenosima događanja uživo (primjerice sportskih natjecanja) ili drugih sadržaja zaštićenih autorskim ili srodnim pravima, putem nezakonitih usluga IPTV-a, aplikacija ili putem posebnih internetskih stranica.

Podsjećamo na nedavnu akciju koju su provela nadležna tijela iz više europskih zemalja, uz potporu Europola i Eurojusta, a u kojoj je ugašena jedna od najvećih streaming mreža koja je djelovala unutar Europske unije i izvan nje. U provedbi ove operacije sudjelovala su i nadležna tijela Republike Hrvatske, a više informacija o rezultatima akcije dostupno je ovdje.

Stoga se i ovom prilikom ukazuje na potrebu korištenja legalnih izvora za korištenje autorskih djela i predmeta zaštite srodnih prava (glazbe, filmova, softvera, televizijskih programa i dr.).

Zaključno, pozivamo vas da pogledate i kratak video sadržaj kojeg je za potrebe hrvatskih korisnika pripremio EUIPO, a koji ukazuje na probleme krivotvorenja i piratstva u Europskoj uniji.
Video sadržaj dostupan je ovdje.

Datum novosti: 10.12.2024.

Ispiši stranicu